Säuleck: Vstup do říše třítisícovek

c_Johannes_Moser
Aufstieg im Dösental in Mallnitz zum Arthur-von-Schmid-Haus

Výstup k chatě Arthur-von-Schmid-Haus v údolí Dösental

c_Johannes_Moser
Wasserfall im Dösental in Mallnitz beim Aufstieg zum Arthur-von-Schmid-Haus, im Blick auch das Säuleck

Vodopád na výstupu k chatě Arthur-von-Schmid-Haus, v pozadí vrchol Säuleck

Letošní léto má do okurkové sezóny hodně daleko. Teploty se pohybují nad třiceti stupni a obloha je sytě modrá - tak vypadá předpověď pro příští dny. Zatímco je ve městech nesnesitelné vedro, na horách panuje příjemný chládek. Třítisícovky ve Východních Alpách vás zaručeně nadchnou. V Korutanech najdete hned několik opravdu krásných vrcholů: Ankogel, Hochalmspitze, Großglockner. To jsou jen tři zvučná jména, která u pravých alpinistů okamžitě vzbudí chuť vyrazit do hor. Vstup do velehor ale vyžaduje určitou kondici, aklimatizaci a samozřejmě také dostatek odvahy.

Když se slunce usmívá na obloze a umožní to čas, rád bych si splnil svůj sen o třítisícovce. Za tím účelem se nejprve musím vydat na vlak. Horolezecká vesnice Mallnitz v srdci národního parku Hohe Tauern, největší chráněné oblasti v Alpách, je totiž díky své poloze na trati Tauernbahn pohodlně dostupná vlakem každé dvě hodiny ze Salcburku nebo Klagenfurtu. Zážitková jízda vlakem vás zavede z civilizace přímo do vysokých hor. Pak přestoupíte na turistický bus a do Dösentalu už je to jen kousek. Tam na vás shlíží majestátní skalní pyramida, na které byste další den chtěli stanout. Zdá se, že je na dosah ruky, a přesto velmi vzdálená.

Säuleck je hora o výšce 3 086 metrů poblíž chaty Arthur-von-Schmid-Haus s fascinujícím výhledem na pohoří Ankogelgruppe ve Vysokých Taurách.

c_Johannes_Moser
Aufstieg zum Arthur-von-Schmid-Haus in Mallnitz am Fuße des Säuleck

Výstup k chatě Arthur-von-Schmid-Haus na úpatí Säulecku

c_Johannes_Moser
Alois Krenn, alias „Lui“, zeigt uns den Weg zum Arthur-von-Schmid-Haus in Mallnitz am Fuße des Säuleck

Alois Krenn, přezdívaný „Lui“,
nám u chaty Arthur-von-Schmid-Haus ukazuje cestu

Dílčí cíl Arthur-von-Schmid-Haus: Opouštíme civilizaci

Přechody ledovce, exponované pasáže, dlouhé výstupy - velehory si musíte zasloužit. Profesionální pomoc vám poskytne horský vůdce. Tito horští navigátoři se ve výškách vyznají lépe než běžný turista a jsou vítaným doprovodem na náročných horských túrách.  

„Potěšení je na mé straně!“, vítá nás na parkovišti v Dösentalu Alois Krenn, kterému všichni říkají jen „Lui“. Vrcholem tohoto vysokohorské údolí, kterým protéká říčka Dösen, je Säuleck. Nyní máme dva dny, abychom ho přešli po svých. Při tom musíme zdolat necelých 1 700 výškových metrů a 19 kilometrů. Nad lidmi, kteří Säuleck nazývají „třítisícovkou pro dámy“, kroutí Lui hlavou: „Samozřejmě, že v létě za dobrých podmínek je Säuleck poměrně snadno zdolatelná třítisícovka. Přesto se jedná o horu vysoko v Alpách s podobnými nároky jako jiné oblasti v této výšce.“ Při prudké změně počasí může být orientace velmi obtížná. Dobré plánování je stejně důležité jako respekt před vrcholem, který máte během výstupu podél burácející říčky Dösen stále před očima.    

Když dorazíme k chatě Arthur-von-Schmid-Haus ve výšce 2 281 metrů, obdivujeme impozantní přehlídku nejkrásnějších taurských vrcholů, které se odrážejí na křišťálově čisté hladině jezera Dösner See. Nejpozději zde se zastavíme a pochopíme, že jsme za sebou nechali civilizaci, každodenní shon a nedůležité věci. Co ale přetrvává, je úcta k přírodním krásám pohoří Hohe Tauern a k úkolu, který leží před námi.    

Mikrokosmos horských chat

Arthur-von-Schmid-Haus již od roku 1911 stráží jezero Dösner See a vzdoruje větru i alpskému počasí. Vlastníkem chaty je sekce Graz rakouského Alpenvereinu. „Ve skutečnosti je to výjimka. Většina chat v okolí Mallnitzu patří sekcím německého Alpenvereinu. V počátcích alpinismu měli Němci finanční prostředky k vybudování sítě horských útočišť“, vypráví Lui nad výtečnými špenátovými knedlíky a správně vychlazeným chmelovým nápojem - kulinářská klasika na horské chatě. Vesnice Mallnitz na počátcích alpinismu hrála významnou roli. „K prvnímu výstupu na Ankogel došlo již v polovině 18. století, přibližně ve stejné době jako u výstupu na Großglockner. Mallnitz a okolní údolí ve Vysokých Taurách tedy můžeme považovat za kolébku alpinismu.“ Dnes má horolezecká vesnice i taurští velikáni stále ještě auru této doby, i když se vybavení za poslední staletí změnilo. 

„Na Säuleck v létě nepotřebujete cepín ani mačky, ale dobrá obuv a vhodné oblečení jsou základ“, vykládá Lui během pohodového večera na chatě a dává nám ještě cenné tipy. Atmosféra je uvolněná, u stolu se bavíme o zážitcích v horách, vedle nás hraje rodina s dětmi karty, v rohu někdo téměř meditativně skládá puzzle. Režim letadlo, který na chytrém telefonu kvůli chybějícímu signálu ani nemusíte aktivovat, se dostavuje sám od sebe u všech hostů na chatě - na každý pád jsou teď „offline“. 

Přibližně v 21:30 hodin se přijímají poslední objednávky, ve 22:00 hodin putují pohorky do sušárny a člověk sám do pyžama. V chatě zavládne klid. Tím je zaručeno, že nadšení horalé nepřijdou o potřebnou dávku spánku. 
 

c_Johannes_Moser
Blick aus dem Fenster Richtung Saeuleck

Výhled na jezero Dösner See

c_Johannes_Moser
Schutzhütten-Stillleben am Arthur-von-Schmid-Haus in Mallnitz

Zátiší s horskou chatou

c_Johannes_Moser
Ab in die Federn: Lager im Arthur-von-Schmid-Haus in Mallnitz

A do hajan: ležení v chatě Arthur-von-Schmid-Haus v Mallnitzu

Zdolání vrcholu Säuleck

Je 5:00 hodin ráno a Lui nás budí svým decentním, ale zřetelným: „Dobré ránko!“. Po rychlé snídani v chatě vyrážíme na cestu.

Takto brzy ráno se jezero zdá být ještě klidnější a sametovější než včera večer. První výškové metry zdoláváme s nečekanou lehkostí. Nezvyklé ticho je nakažlivé a majestátní skalní formace v něm působí ještě vznešeněji. Vytrvale přeskakujeme žulové, rulové a břidlicové bloky a přitom spoléháme na svou koordinaci a jistý krok. Obojí je základním předpokladem pro horskou túru.

Když dorazíme na Grazer Scharte, stojíme přímo před vrcholem a poprvé spatříme Hochalmspitze, nepřehlédnutelnou sousedku Säulecku. „Nádherná, ledovcem kompletně pokrytá hora“, říká Lui a přitom mu září oči. Ne nadarmo se Hochalmspitze přezdívá „královna Taur“.

c_Johannes_Moser
Morgensonne im Nationalpark Hohe Tauern

Ranní slunce na Säulecku

c_Johannes_Moser
Saeuleck Besteigung mit Lui und Melina

Horský vůdce Lui nám vysvětluje výstup na Säuleck

c_Johannes_Moser
Saueleck Gipfelaufbau beim Aufstieg

Směrem na vrchol

O dalších 100 výškových metrů dál už září oči i nám. Zdolali jsme Säuleck a u nohou nám leží horská údolí. Tři části vrcholného programu se skládají z fotky u vrcholového kříže, zápisu do vrcholové knihy a následného odpočinku na vrcholu. Ve skutečnosti něco běžného, ale ve výšce 3 086 metrů nad mořem je to spojené s výjimečnými pocity.

c_Johannes_Moser
Saeuleck Gipfelkreuz in der Ankogelgruppe 3086 m mit Fahne

Vrcholový kříž na Säulecku

c_Johannes_Moser
Gipfelsieg am Säuleck im Nationalpark Hohe Tauern

Dobytí vrcholu Säuleck

Neškodné obláčky a my na střeše Dösentalu - kde v hektickém shonu zažijete něco podobného? Túra je ale u konce až když je člověk bezpečně zpět v údolí, a mohutné skalní pyramidy se nedají jen tak „přemoci“. Sestup přes poslední ledovcový blok ve Východních Alpách, kde pod obrovským skalním masivem leží permafrost, je totiž neméně náročný. Za plného soustředění přeskakujete z jedné skály na druhou a přitom několikrát otestujete pevnost svých podrážek.

Na každém kroku sami se sebou

Sestup k chatě Arthur-von-Schmid-Haus je ve srovnání s výstupem daleko přemýšlivější a méně upovídaný. V nohách už máme spoustu kilometrů a koordinace na kamenech byla náročná pro tělo i duši. Již brzy před sebou spatříme tmavomodré jezero Dösner See s horskou chatou, která uprostřed panenské přírody a drsných hor, kde sotva vyroste kousek trávy, působí jako malá tečka připomínající lidskou aktivitu.
 

c_Johannes_Moser
Tiefblick auf den Dösner See beim Abstieg vom Saeuleck

Pohled dolů na Dösner See při sestupu ze Säulecku

c_Johannes_Moser
Schnee- bzw. Gletscherquerung beim Aufstieg aufs Saeuleck

Přechod sněhu při sestupu

c_Johannes_Moser
Arthur-von-Schmid-Haus mit Blick aufs Saeuleck

Arthur-von-Schmid-Haus

Poté, co se posilníme královnou kultivované chatařské gastronomie, v tomto případě nádherně vonící polévkou se sýrovými knedlíčky, se vracíme do osídlenější oblasti. „Opravdu jsme vyšli až nahoru?“, ptáme se při sestupu sami sebe, zatímco nás cestou do údolí hezky zahřívá slunce a my se začínáme pořádně potit. Zůstává v nás ale respekt k horám a pocit naprostého štěstí, který nám dodalo zdolání třítisícovky, společně s jistotou, že jsme dokonale využili čas strávený v horách. Při návratu do civilizace, samozřejmě opět vlakem, na nás dopadne únava.

Pohodlně se usadím a najednou mi můj digitální trenér na zápěstí hlásí: „Už sedíš příliš dlouho!“ „To jako vážně?!“, pomyslím si, dám si nohu přes nohu a začínám plánovat svůj příští výlet do hor. Moje první třítisícovka zaručeně nezůstane tou poslední.

Nabídka k rezervaci: Moje první třítisícovka

Termíny:

22.-23. června, 13.-14. července, 10.-11. srpna a 7.-8.září 2024

Výchozí bod:

2. den u chaty Arthur-von-Schmid-Haus - bude tam čekat horský vůdce.

Délka | obtížnost:

dvoudenní túra (výstup na vrchol 2. den) - středně těžká túra

Cena:

€ 203,- na osobu v táboře (samostatné lůžko)
€ 215,- na osobu za lůžko ve společném pokoji
€ 10,- sleva pro členy Alpenverein

Služby:

Doprovod státně certifikovaného rakouského horského vůdce (od chaty Arthur-von-Schmid-Haus), max. 8 osob. Přenocování včetně večeře a snídaně formou bufetu v chatě Arthur-von-Schmid-Haus. Turistické taxi od nádraží Mallnitz k parkovišti Dösental nebo poplatek za parkování na parkovišti Dösental.

Potřebné vybavení:

Outdoorové oblečení včetně pláštěnky a teplé bundy, pevné pohorky, turistické hole, opalovací krém, lahev na pití (min. 1 litr), spací pytel pro nocleh na chatě, mobilní telefon

Přihlášení:

Přihlášení na túru je nutné nejméně 3 dny předem:
tourismus@nationalpark-hohetauern.at 
Telefon: +43 4824 2700

Za nepříznivého počasí je možná změna programu. Stav stezek apod. se také může rychle změnit z důvodu nepředvídaných přírodních událostí.
Minimální počet účastníků 2 osoby, maximálně 8 osob

Online rezervace:

Další kouzelné chvíle


Představení autora: Johannes Moser

Psaní, fotografování, horolezectví, jídlo, pití - to je jen malý výčet z mých koníčků. Velká výhoda je, že se v Korutanech a celém alpsko-jadranském prostoru všechny tyto aktivity dají skvěle kombinovat. Téměř každý volný víkend využívám na horské túry nebo výlety autem, protože moje chuť sbírat nové dojmy je prakticky nevyčerpatelná. Kromě toho ještě pracuji jako diplomovaný pivní someliér a pomáhám zájemcům poznat nejrůznější druhy piva.


Příběhy


Ubytování

 Túry/Mapy

Kontakt

Kärnten Card

Příjezd