Záplava svěžesti v soutěsce
Garnitzenklamm u Hermagoru

Naše zážitky v přírodě u soutěsky Garnitzenklamm začínají ekologicky

Soutěska v Korutanech u Hermagoru je skutečně magické místo. Tento přírodní skvost se smaragdově zelenými zátokami je chráněn skalními stěnami Karnských Alp. Soutěska leží v bezprostřední blízkosti Nassfeldu a tak nás naše touha po dobrodružství a ochlazení vede právě sem. 

Region pro nejrůznější výlety nabízí busy na zavolání a taxi. Jakmile si v aplikaci „FReD“ rezervujeme elektromobil, začínáme se těšit na výlet. Nastavení aplikace je rychlé a už si vybíráme čas jízdy a odesíláme rezervaci. Auto si vyzvedneme na jednom z carsharingových míst v Hermagoru a vyrážíme směrem ke Garnitzenklamm.

Fred Carsharing App Garnitzenklamm zum Buchen eines Fahrzeuges

E-carsharingová aplikace FReD pro příjezd ke Garnitzenklamm u Hermagoru

Když dorazíme na místo, většina z toho mála parkovacích míst už je obsazená. Máme ale štěstí a najdeme poslední volné místo přímo před vchodem. Přivítá nás krásně ozdobený hostinec Klammwirt. Okamžitě se rozhodneme, že se zde na konci naší túry zastavíme na občerstvení a ochutnáme lákavé domácí džusy a výtečnou gailtalskou kuchyni. Zatím si ale nejprve kupujeme vstupenku a vydáme se do soutěsky.  

Eingang der Garnitzenklamm mit Banner vom Alpenverein

Banner nad vchodem Garnitzenklamm

Vstup do Garnitzenklamm - jedné z nejkrásnějších soutěsek v Korutanech

Sotva jsme prošli vchodem a už vidíme první informační tabule. Zde se dozvíme, že soutěska neslouží pouze jako místo vítaného osvěžení, ale také jako působivý geotrail o délce přes 4,5 kilometrů, který vede chráněnou přírodní krajinou. 

Garnitzenklamm nás vítá hukotem burácející vody. Rychle se dostáváme k jednomu z mnoha záchytných bodů. Informační tabule uvádí zajímavosti o soutěsce. Dozvíme se, že vznikla přibližně před 20 000 lety na konci doby ledové. 

  • © Kärnten Werbung

    Věděli jste? Rozdíl mezi soutěskou a propastí spočívá v tom, že soutěsku tvoří údolí ve tvaru písmene V s téměř kolmými stěnami. Skalní stěny v propasti nejsou tak strmé.   

Katrin Presslauer
Infotafel in der Garnitzenklamm vom Geopark Karnische Alpen

Informační tabule o vzniku Garnitzenklamm

Katrin Presslauer
Rast in der Garnitzenklamm neben dem türkisfarbenem Wasser

Odpočívadlo přímo u vody v Garnitzenklamm

Křišťálově čistá voda z hlubin Gartnerkofelu u Nassfeldu

Cesta vede podél křišťálově čisté tyrkysově modré vody. Pohybujeme se směrem na západ ke známé lyžařské oblasti Nassfeld a postupujeme stále hlouběji do rokle. Úzká stezka se vine těsně podél průzračné vody a místy nás zavede přímo k ní.  

Jedinečné skály Karnských Alp společně s křišťálově čistou vodou nás svádějí ke snění a přání, abychom se mohli vrhnout do této přírodní oázy. Občas se zastavíme na velkých kamenech a obdivujeme krásu přírody. Vnímáme živelnou sílu vody a necháme se pokropit sprškou vodní mlhy. 

Poté, co přejdeme všechny mosty (celkem je jich devět) a uděláme si několik menších přestávek, máme prázdnou lahev na vodu. Ale to nás netrápí. Voda v soutěsce je přirozeně filtrovaná přes několik vrstev horniny, chutná výtečně a je měkčí než kohoutková voda v naší lahvi. To jsme si nemohli nechat ujít!

Holzbrücke in der Garnitzenklamm

Most přes Garnitzenklamm

Správné vybavení pro pěší túru soutěskou

Čím dále zacházíme do soutěsky, tím vděčnější jsme za své kvalitní boty. Mokrá místa, kořeny a kameny vyžadují nepromokavou kotníkovou obuv, která nás chrání před zvrtnutím. Některé úseky jsou více frekventované, protože zde přírodu poznávají rodiče s malými dětmi. 

Pro nejmenší návštěvníky je soutěska Garnitzenklamm u Hermagoru bezpochyby nezapomenutelné dobrodružství, ale musí mít pevný krok a nebát se výšek. Alpenverein doporučuje dětem do věku 6 let dojít pouze k prvnímu vodopádu Idawarte (30 minut chůze). Stejné pravidlo platí i pro túru se psem. 

Katrin Presslauer
Wasserfall in der Garnitzenklamm

Vodopád v soutěsce Garnitzenklamm

Katrin Presslauer
Garnitzenklamm mit tuerkisfarbenem Wasser zwischen den Felsen

Část 2 a 3 soutěsky Garnitzenklamm

První část soutěsky jsme po 40 minutách nechali za sebou. Trasa je rozdělená do celkem čtyř úseků. Po cestě se toho dá objevovat opravdu mnoho a na informačních tabulích jsou poutavě vysvětlené různé zajímavosti.  

Fascinuje nás, jak voda po celá staletí tvarovala vápencové stěny. Zaujaly nás vymleté hrnce, do kterých padá voda závratnou rychlostí s ohlušujícím hukotem. Sotva rozumíme vlastním slovům. Slyšet je pouze samotná příroda. 

Katrin Presslauer
Garnitzenklamm Ende der Etappe 2 mit Brücke über die Klamm

Konec druhé etapy

Katrin Presslauer
Garnitzenklamm Wanderweg Beginn Teil 3 der Klamm

Garnitzenklamm, začátek 3. části

Po hodině a půl dojdeme ke třetí části soutěsky.

Zde se můžeme rozhodnout, zda chceme jít dál, nebo zvolíme sestup lesem zpět ke vchodu soutěsky. Dnes ale chceme dojít ke kostelu Urbani, ke kterému vede třetí a čtvrtý úsek trasy. Odhodlaně tedy šlapeme dál. 

Z třetí části trasy se brzy stává čím dál náročnější dobrodružství. Terén se zde prakticky neustále mění pod nohama. Jednou nás cesta zavede do hustého lesa, pak stoupáme po kluzkých kamenech a pokračujeme nerovným terénem. Je třeba dbát zvýšené opatrnosti. 

Když za sebou necháváme příjemná odpočívadla u křišťálově čisté vody a několik impozantních vodopádů, cesta nás konečně zavede na širokou lesní pěšinu. 

Odtud můžeme dál prozkoumávat čtvrtou část soutěsky a pokračovat v naší cestě přes Kühweger Alm, Garnitzenalm a nakonec k Sonnenalpe Nassfeld. Na toto dobrodružství byste si měli naplánovat asi šest hodin. 
 

Přes hory a doly ke kostelu Urbani

Odbočíme vlevo směrem ke kostelu Urbani. Odtud už sestupujeme směrem do údolí. Máme před sebou ještě dvě hodiny cesty po udržované lesní stezce vedoucí nad soutěskou. Každou chvíli se před námi otevře dechberoucí výhled na malebné údolí Gailtail. U kraje cesty objevíme pár chutných lesních jahod a malin, kterými se trochu posilníme na zbytek cesty.

Garnitzenklamm Forstweg zur Urbani Kirche

Udržovaná lesní cesta ke kostelu Urbani

Po přibližně 40 minutách konečně dojdeme k rozcestníku ke kostelu Urbani, který už jsme mohli obdivovat zdálky. Teď musíme doprava na chodník, který zpočátku není vidět a vede nahoru po skále. Výzvu přijímáme a skálu zdoláváme po čtyřech. Hned poté už ale opět cítíme pod nohama měkkou lesní půdu a kostelík se před námi majestátně vyjímá mezi zelenými stromy.    

Urbani Kirche in der Garnitzenklamm

Kostel Urbani mezi stromy v soutěsce Garnitzenklamm

Pomalu otevíráme těžké dřevěné kostelní dveře, které musíme opatrně nadzvednout. Obklopí nás nezaměnitelná vůně historie. Pravdou je, že zde malý kostelík stojí už dlouho. Máme tu konečně znovu signál a tak si na mobilu můžeme přečíst pár zajímavostí. První písemná zmínka o kapli Urbani pochází z roku 1590, ale odhaduje se, že byla postavena roku 1485. Malý kousek historie, který nám zpestřil už tak zajímavou pěší túru. 

Zpět k vchodu do Garnitzenklamm

Po zhruba třech hodinách už toužebně očekáváme návštěvu pohostinství. Rozhodujeme se pro kratší sestup ke vchodu do soutěsky. Tento očividně nový chodník je poměrně strmý. Pokud chcete raději sestupovat pohodlněji a šetřit svá kolena, máte k dispozici o něco delší variantu. 

Po dalších 45 minutách před sebou konečně znovu vidíme potok Garnitzenbach. 

Několik chytrých návštěvníků se dopředu připravilo a zabalilo si do batohu plavky a ručník. Tůňky podél pěší stezky vybízejí k osvěžení v křišťálově čisté horské vodě. Proto vám doporučujeme přibalit si věci na koupání a naplno si vychutnat toto skvělé dobrodružství!  

Ale teď už nás vítá pohostinství Klammwirt s plněnými korutanskými těstovinami a gordon bleu.

Informace k pěší túře v soutěsce Garnitzenklamm

Otevírací doba:

Polovina května – polovina října od 8:00 do 17:00 hodin

Příspěvek na údržbu stezky:

Dospělí € 7,00 
Děti € 5,00

Poplatek za parkování:

není

Příjezd:

Od Hermagoru směrem na Kötschach-Mauthen odbočíte před značkou konec obce vlevo směrem na Möderndorf / Egger Alm. Projedete kolem městského hřbitova přes Kühwegboden a Möderndorf. Po přibližně pěti minutách jízdy nemůžete minout parkoviště u soutěsky. 

Túry soutěskou:

3 pěší okruhy o délce 3, 4 a 5 hodin. Úpravy trasy nebo prodloužení do Nassfeldu je možné.

Vedené túry:

Túry s průvodcem jsou zahrnuté v ceně karty +CARD a lze je rezervovat například na stránce „Erlebnisse in Kärnten“. 

Možnosti občerstvení:

V samotné soutěsce nejsou žádné možnosti občerstvení ani toalety. 

Ostatní:

Nezapomeňte si opalovací krém.


Představení autorky: Katrin Presslauer

„Jakmile konečně stanete nahoře na vrcholu, okamžitě zapomenete, jak náročný byl výstup“.
 
Tohle je moje osobní oblíbená metafora. Každý krok v přírodě nás naučí mnoho o životě. Přitom je úplně jedno, jestli je to procházka, vrcholová túra nebo paddleboarding na jezeře - i podesáté to bude znovu zcela nový zážitek. Díky tomu je návštěva u nás v Korutanech tak cenná.  


Příběhy


Ubytování

 Túry/Mapy

Kontakt

Kärnten Card

Příjezd