Korutanská cesta k počátkům chuti

Je to cesta na jih Rakouska, do údolí, k jejich obyvatelům a různým chutím. Cesta k tradičním výrobcům potravin, jejich zažitým vědomostem a starému řemeslu. Pečení chleba, výroba sýrů, vaření piva, postup výroby gailtalské slaniny a produkce medu.

Čas a klid - v naší hektické době tyto dva pojmy často na programu dne nestojí hned na prvním místě. A přitom by to někdy bylo tak jednoduché. Když navíc můžete dostatek času spojit s požitky, ocitnete se velmi blízko kulinářského nebe. Ve dvou korutanských údolích Gailtal a Lesachtal tato pomalost v nejlepším slova smyslu zdomácněla a s ní i kulinářské objevy a speciality, které ukojí chuť po něčem původním. Když obě údolí navštívíte, podniknete přitom automaticky cestu zpět k počátkům chuti.

Nadšený exkluzivní hokynář a nyní i předseda „Slow Food Convivium Alpe Adria“ Herwig Ertl je člověk, který znovu přivádí k životu tradiční řemeslo a znalosti. V jeho království požitků to voní po domově a vždy po těch nejlepších výrobcích „jeho“ producentů z alpsko-jadranského prostoru. Herwig Ertl žije podle hesla „vyzkoušej, ochutnej, objevuj“. Až sem přijedete, měli byste mít dostatek času, protože jeho police jsou vždy naplněné výjimečnými specialitami.

Cesta k prvopočátku

Upečte si chleba v údolí Lesachtal, pozorujte Josefa Warmutha na Gailtaler Bischofsalm při výrobě sýra, ochutnejte lesachtalské bylinky, objevujte u Seppa Brandstättera při „Erlebnis Landmais“ vše spojené s kukuřicí, uvařte si vlastní pivo, buďte u výroby slaniny, podívejte se, jak to funguje ve včelařství - to vše se ukrývá pod názevem Slow Food Travel Alpe Adria Kärnten.

Můžete začít cestovní „slow food“ snídaní, pak se projít přes Mühlenweg v údolí Lesachtal nebo se podívat do biedermeierovského zámečku Lerchenhof v Hermagoru a prohlédnout si u mistra Hanse Steinwendera, jak se vyrábí vyhlášená gailtalská slanina. K odpočinku se pak zastavíte v biohotelu Daberer v obci St. Daniel a ponoříte se tam do voňavého světa bylinek. To a ještě mnohem více můžete objevit během kulinářské cesty do tohoto výjimečného zákoutí Rakouska v průběhu programů Slow Food Travel. Údolí Gailtal a Lesachtal leží na gastronomickém průsečíku tří kultur - italské, slovinské a rakouské.

Kulinářské výtvory z údolí toto spojení dokazují do posledního puntíku. Hlavní je nechat produktům jejich čas a šetrně zacházet s přírodou a jejími zdroji. S sebou byste si měli přivézt jen čas a také ochotu znovu si vyzkoušet chuť minulosti.

Franz Gerdl; © Kärnten Werbung
Geschmack der Kindheit - Naturgut Lassen Beeren pflücken

Naturgut Lassen

Naturgut Lassen

Sam Strauss; © Kärnten Werbung
Geschmack der Kindheit - Brot backen Lesachtal

Baking bread in Lesachtal

Baking bread in Lesachtal

To enhance your user experience, we have implemented cookies on this website. By using our site, you agree to our use of cookies. Further details can be found in our Data Privacy Policy