Korutany - Naplno a s chutí si užívejte života.

Korutanská alpsko-jadranská gastronomie spojuje požitek a pospolitost s tradicí. Je jedno zda na terase nad jezerem nebo na historické horské chatě, zda v den pouti nebo v termínu korutanského rybího festivalu, na jižní straně Alp se najde vždy příležitost si naplno a s chutí užít života. Tady se mísí čerstvé přísady ze všech regionů s lehkostí jihu do jediného vzrušujícího a inspirativního zážitku.

Steinthaler_Kaernten_Werbung
Beim Reindling backen

Kärntner Reindling

FranzGERDL_Kaernten_Werbung
Kaerntner Reindling

Ovlivněni gastronomickou kulturou tří zemí - Rakouska, Itálie a Slovinska - zpracovávají v Korutanech především čerstvé a místní produkty a suroviny do podoby výtečných specialit. Jak se u skutečně autentické kuchyně rozumí samo sebou, zvláštnosti jednotlivých korutanských regionů a také ročních období vytvářejí pestré spektrum alpsko-jadranské kuchyně.

S jednotlivými obdobími zemědělského roku jsou v Korutanech pevně spojeny církevní tradice, které charakterizují regionální kuchyně. Společné jídlo a oslavy mají tady odnepaměti velmi důležitý význam. Od Velikonoc po Vánoce, od společného zahájení rybářské sezóny přes tradiční pouť až po svatomartinské hody.

Lavanttal

Hüttenkulinarik

Dobroty, které tady můžete ochutnat, jsou stejně pestré a mnohotvárné, jako je celá země. Vlahé letní večery si můžete příjemně zpestřit sivenem, pstruhem nebo mnoha dalšími rybími pochoutkami z čistých a na ryby bohatých korutanských jezer a potoků, připravenými s typicky jižní lehkostí a vůní. V zimě zase jistě nepohrdnete třeba výtečnou polentou nebo voňavým špekem na korutanských horských chatách.

S přáteli můžete odborně nebo jen tak diskutovat o nespočtu variant korutanské speciality - Kärntner Nudeln (plněné taštičky z nudlového těsta). Je nepodstatné zda se jedná o ty s jablkovo-tvarohovou náplní nebo sušenými hruškami (Kletzen), korutanskou tradiční specialitu najdete na jídelním lístku takřka všude.

Tine Steinthaler
Kulinarik am Alpe-Adria Trail

FranzGERDL_KaerntenWerbung
Kasnudel

Korutanskou tradiční specialitu najdete na jídelním lístku takřka všude.

V Korutanech nedělají kompromisy: Suroviny musí být čerstvé a pocházet z místních zdrojů. Pro svou jemnost je tu stejně populární místní jehněčí maso se značkou Glocknerlamm, stejně jako hovězí, nesoucí označení Nockalmrind. Už při prvním ochutnání pocítíte, že zvířata vyrostla na korutanských horských pastvinách a byla krmena šťavnatou alpskou travičkou. Odsud také pochází čerstvé mléko pro výrobu korutanského tvarohu, který najdete v mnoha místních receptech.

Ke každému menu perfektně sedne třeba sklenička jablečného sektu. To je korutanská odpověď na italské Frizzante a zcela unikátní specialita z údolí Lavanttal. Vyrábí se z kvalitních starých odrůd jablek jako je například Bohnapfel, Lavanttaler Banane nebo Schmidberger. Znalosti o zpracování jablek na mošt, pálenku a jablečné víno se v okolí impozantního benediktýnského kláštera sv. Pavla předávají z generace na generaci. Stejně tak je 1000 let dlouhá tradice vinařství v Korutanech. Dlouho žila v zapomenutí, ale v současnosti slaví korutanská vína svůj návrat na výsluní. Stále ještě se znalci vína těší na jejich vysokou kvalitu a zcela unikátní bouquet.

Už 10.000 let trvá umění Lesachtalských pekařů. Jedinečné řemeslo, se kterým se můžete seznámit v příjemné atmosféře festivalu chleba v Liesingu. Pracovní postup od surového obilí až po křupavý chleba se po staletí nezměnil a byl nedávno zařazen jako kulturní dědictví pod ochranu UNESCO.

Zcela speciální a mezi skutečnými znalci na celém světě vysoce oceňovanou lahůdkou je rosentalský med. Od roku 1900 se z Rosentalu do celého světa vyexportovaly tisíce včelstev “Carnica” a založily tím slávu mírných a pilných korutanských včel. Je to skutečně zcela zvláštní zážitek pozorovat, jak ze společné pilné práce včel, trpělivosti včelaře a nedotčené přírody vznikne výjimečný produkt.

Korutany jsou známé také svými jedinečnými regionálními festivaly a oslavami. Na překrásných terasách nad čistými jezery nebo na horách, v hostincích, na nespočtu letních festivalů jako je třeba Carinthischer Sommer nebo na jednom z dalších svátků, třeba na svátku ryb (Fischfest), tam všude můžete nejlépe odhalit všechny taje korutanské alpsko-jadranské gastronomie.