Korutany: Jezerní ráj, teplá voda a jižní svit

Teplá, průzračně čistá voda, zlatě se třpytící sluneční paprsky a špetka jižního jasu, to jsou ingredience pro skutečné vychutnání si dovolené u jezer v Korutanech. Mírné klima láká hosty toužící po jezerním koupání už v časném létě, kdy je přivítají karibsky měkké písečné pláže bezpočtu křišťálově čistých jezer s vodou v pitné kvalitě v nejjižnější spolkové zemi Rakouska.

Přímo uprostřed alpsko-jadranského regionu na hranicích s Itálií a Slovinskem najdete v Korutanech nádhernou přírodní krajinu jako dělanou k odpočinku a uvolnění. Bezpočet korutanských jezer zve ke strávení aktivních dnů a šťastných chvil v teplé a čisté vodě .

Jedinečný požitek a trendy atmosféra u jezera Wörthersee

Největší korutanské jezero v sobě spojuje mnoho předností na jednom místě. Vidět a být viděn, to je motto jeho vlahých večerů, kdy se poslední paprsky slunce utápějí ve zlatavém lesku jezerní hladiny a kdy si můžete vychutnat první drink v jednom z vyhlášených barů na pláži. Nechat se unášet na vlnách kulinářského umění můžete také v jedné z 27 restaurací, oceněných prestižními čepicemi Gault Millau, které jsou rozesety na březích jezera. Každý si rychle oblíbí servírované dobroty alpsko-jadranské kuchyně: čerstvé ryby jako je třeba takzvaný korutanský losos (Kärntner Lax’n) vytažený přímo z jezera. Pro aktivnější hosty se nabízí pestrá nabídka cyklistických tras jak pro silniční, elektrická i horská kola. Cestu časem lze absolvovat na kole podél světoznámé architektury jezera Wörthersee.

Honosné vily z doby renesance dotvářejí harmonicky obraz krajiny a pohled z nich na jezero opěvovali ve svých dílech třeba Brahms nebo Mahler. Kdo se raději těší pohledem na krajinu ne ze břehu, ale z hladiny tyrkysově modré vody, ten určitě zkusí nejnovější sport „Stand-Up-Paddling“. Okolo jezera existuje několik půjčoven a škol tohoto trendového sportu. Pohlazením pro duši je zcela určitě návštěva lázní Werzer’s Badehaus. Nikde jinde se tak dobře nesnoubí tradice a moderna jako právě tady. Budova, postavená v roce 1895, byla citlivě restaurována a od roku 2013 doslova září a kromě toho je známá moderní wellness nabídkou: jezerní sauna, celoročně vytápěný bazén, odpočinková oáza a restaurace pro milovníky dobrého jídla nenechají žádné přání nesplněné.
www.woerthersee.com

Fit a plný zážitků okolo jezera Klopeiner See

Jezero Klopeiner See je se svými až 28 stupni v létě jedním z nejteplejších jezer ke koupání na jižní straně Alp. Bezplatný sportovní program „Kärntner Seenfitness“ je připraven pro všechny hosty v regionu. Od května do září vždy od pondělí do pátku si je možné zvolit z různých nabídek sportů. Neustále jsou k dispozici profesionálně vyškolení trenéři, se kterými nezůstanou žádné sportovní tipy a triky tajemstvím. Kromě kurzů plavání a různých moderních trendových sportů jsou v nabídce také jedinečné cyklovýlety místní krajinou. Novinkou je letos okruh 6 jezer. Vede, jak ostatně už název napovídá, kolem šesti třpytivých jezer, je to ideální 54 km dlouhý jednodenní rodinný výlet. Zastávky po trase lze za slunečných dnů vyplnit plaváním a osvěžit si tak tělo a ducha. Oblast se svými jezery je také skutečným rájem pro ty, kteří jsou závislí na koupání. Vychutnají si nezapomenutelné momenty při plavání u příjemných rodinných pláží s mělkými vstupy do tyrkysově zářící vody.
 

Oáza pro romantiky – jezero Millstätter See

Vychutnat si chvíle ve dvou, chvíli spočinout a ponořit se do křišťálově čisté, na minerály bohaté a příjemně teplé vody jezera Millstätter See, to je skutečná radost s dávkou lehkosti bytí. Nezapomenutelný je výlet okolo břehů jezera s Gottfriedem Strobelem. Když se v časných ranních hodinách zvednou poslední chuchvalce mlhy nad jezerem, už je tady a spouští na vodu své ručně vyrobené dřevěné loďky. A pak se pluje záběr za záběrem vesel přes jezero, které se v paprscích ranního slunce mění na třpytící se moře. Podél romantických břehů a pod korunami mohutných stromů objevíte nejkrásnější skryté kouty jezera. 

Skok do 26 stupňů teplé vody pak tento jedinečný zážitek skvěle zakončí. Těm, kteří milují klid, nabízí své služby 1. korutanský koupelový dům (1. Kärntner Badehaus) přímo na břehu jezera. Vyhřívaný venkovní bazén, čtyři tématické sauny, tepidarium, solná parní lázeň, ale také medové saunové ceremoniály a granátové masáže pomohou tělu užít si příjemné pocity a uvolnění. Granáty, zvané také romanticky „ohnivé kameny lásky“, nenajdete jen v koupelovém domě při masážích, ale také se za nimi můžete vydat na mírně zvlněnou Millstättskou pastvinu, kde se otevírají doširoka okouzlující výhledy na jezero a okolí.
www.millstaettersee.at

Jezera Faaker See

Faaker See

Lake Faaker See

Zářivě tyrkysová barva čisté teplé vody, to je typická tvář jedinečného korutanského jezera Faaker See. Jako nejjižnější jezero Rakouska s mnoha teplými slunečnými dny je také láskyplně nazývané „Südsee“. Nejkrásnější pohled na jezero můžete objevit při vycházce za východem slunce na hlavní místní horu Mittagskogel. Výstup se vyplatí v každém případě, když brzy ráno vstanete a vystoupíte na vrchol, odkud sledujete, jak slunce pomalu vychází nad obzor a postupně zalévá krajinu s jezerními údolími svými zlatavými paprsky. Podobně nezapomenutelný zážitek v každém zanechá plavba po hladině jezera na kanoích takzvaným jezerním „Everglades“, při které se dozvíte mnoho zajímavého o místní živočišné a rostlinné říši. A koho jezero okouzlilo tak, že mu propadl zcela, může si dopřát dovolenou v romantickém hotelu na ostrově.
www.faakersee.at/

Jezera Ossiacher See

Michael Stabentheiner; Kärnten Werbung
Stift Ossiach

Stift Ossiach

Tine Steinthaler_Kärnten Werbung
Ossiacher See

Martin Hofmann_Region Villach Tourismus GmbH
Gerlitzen Alpe Familienspass

Gerlitzen Alpe

Jedenácti kilometry délky je Ossiacher See největším jezerem v Korutanech. Kromě toho, že je známé jako místo pořádání oblíbeného hudebního festivalu „Carinthischer Sommer“, je vyhledávané také svou širokou nabídkou aktivit. Lze si tady vyzkoušet prakticky všechny druhy vodních sportů.

Především ale windsurfingu na jezeře si cení zkušení surfaři nejvíce. Ale také okolí jezera má své přednosti. 27 kilometrů dlouhá cyklostezka, která vede kolem dokola po pobřeží, je výborným tipem na celodenní výlet pro celou rodinu. A pro milovníky vzdušných zážitků má blízká gerlitzenská pastvina speciální nabídku: Pro svou výtečnou termiku je pastvina oblíbeným místem setkávání paraglidistů. A co může být krásnějšího, než při tandemovém letu s profesionálním vyškoleným průvodcem přehlédnout celé dole se třpytící jezero při západu slunce?
www.ossiachersee.info/

Teplá voda a alpská idyla: Vítejte u jezera Weissensee

S vodou teplou přes 22 stupňů je jezero Weissensee nejteplejší tak vysoko ležící jezero ke koupání v Alpách. Opravdovým svátkem pro labužníky, milující kulinářské požitky spojené s krásným výhledem, je plavba na zážitkovém voru. Během tiché a nerušené plavby po hladině jezera jsou servírovány pochoutky z ryb z jezera Weissensee s lahodnými víny.

Na naše malé hosty čeká profesionální ranger Robert Röbl z Národního parku. S ním děti vyrážejí na poznávací cestu po vodě i pod vodou. Při takzvaném Fish-Watchingu se děti učí lépe porozumět vodnímu prostředí, antireflexní brýle umožňují nezkreslený pohled do magického podvodního světa jezera Weissensee.
www.weissensee.com

Jezero Pressegger See

Badespaß am Pressegger See

Pressegger See

Jen kousek jižněji, položené v malebném údolí Gailtal, se nachází jezero Pressegger See. Sem srdečně zve malé i větší děti k veselým hrám, legraci a dobrodružství 1. korutanský zážitkový park na jezeře (1. Kärntner Erlebnispark am See). Tajným tipem pro milovníky dobrého jídla je jezerní taverna, která každé pondělí potěší smysly svým 12 chodovým degustačním menu.

<p>Buchtenwandern am Millstätter See</p>
Franz Gerdl; Kärnten Werbung
Millstätter See

Vodní sporty v Korutanech

13 aktivit na vodě a ve vodě

Jezera, řeky, potoky, prameny: na sluncem zalitém jižním okraji Alp je voda všudypřítomná. V nejjižnější rakouské spolkové zemi Korutanech má tento živel mnoho různých podob. Koupání, pádlování, rybaření, nebo degustace - vyberte si, čemu se budete věnovat nejdříve!

Zjistěte více

Dnešní počasí, 23. July 2024