Několik tipů a nápadů na dovolenou

Příroda byla ke Korutanům ležícím na prosluněném jihu Rakouska štědrá. Uprostřed Alp čeká záplava čistých prohřátých jezer ke koupání. Najdete tu i hory, které sahají od impozantních třítisícovek až po oblé kopce pohoří Nockberge.

Z jejich vrcholků si prohlédnete zemi, která se vyznačuje kulturní pestrostí alpsko-jadranského prostoru, mírným a slunečným podnebím na jižní straně Alp a lidmi, kteří vyzařují radost, upřímnost a pořádnou porci chuti do života. Korutany jsou nejvodnatější spolkovou zemí Rakouska. Najdete v nich 200 jezer, 8000 kilometrů řek, 60 léčivých pramenů a 43 ledovců. Jsou také ideálním místem, ze kterého se můžete vydat na „návrat do dětství“. Znovu si tak připomenete hezké vzpomínky nebo zažijete zcela nové věci.  

1. Největší rakouský umělecký projekt ve veřejném prostoru se nachází v Klagenfurtu.

Repro mit Signatur For Forest

„Nezlomná přitažlivost přírody“

V rámci mezinárodního uměleckého projektu FOR FOREST (8. září až 27. října 2019) se z Wörthersee Stadionu v Klagenfurtu stane kompletní umělecké dílo. Jako inspirace posloužil obraz tyrolského umělce Maxe Peintnera „Nezlomná přitažlivost přírody“. Na jeho základě proměnil znalec umění Klaus Littman hrací plochu klagenfurtského fotbalového stadionu ve smíšený les s 200 živými stromy, které si diváci za dne i večer mohou prohlédnout po dobu téměř dvou měsíců (10 až 22 hodin, volný vstup). Před zahájením projektu a po dobu jeho trvání jsou naplánované četné akce spojené s tématy lesa, ekologie, umění, přírody a umělosti. Informace: https://www.forforest.net

2. Deset jezer na jeden zátah?

Umožní vám to nová cyklistická trasa „Velký korutanský jezerní okruh“. Tento okruh v podobě ležaté osmičky o celkové délce 340 km vznikl jako společný projekt pěti korutanských destinací Millstätter See, Villach - Faaker See - Ossiacher See, Wörthersee, Klopeiner See - Südkärnten a regionu Nassfeld - Pressegger See - Lesachtal - Weißensee. V každém z pěti regionů se nachází hory a jezera všech velikostí a v různé nadmořské výšce.

Tvar ležaté osmičky umožňuje libovolné kombinace jednotlivých úseků trasy. Kompletní okruh můžete pojmout jako příjemnou dovolenou na kole pro požitkáře, milovníky přírody, romantiky i aktivní sportovce, kteří po námaze na kole ocení osvěžení v jezerní vodě o teplotě až 28 stupňů.
https://cyklo.korutany.com/cz/cyklistika/seen-schleife/

3. Koupel jako za dávných časů - Karlbad a Nockalmstraße.

@ Kärnten Werbung
Nockalmstrasse 0130

Nockalmstraße

Nockalmstraße

Tourismusregion Nockberge
Magische Momente Sommer, Karlbad, Nockberge

Karlbad

Karlbad

Sigi Leitner; Kärnten Werbung
Karlbad

Nockalmstraße o délce 35 kilometrů patří k nejkrásnějším a nejrozmanitějším panoramatickým silnicím v Alpách. Od začátku května do konce října ji můžete prozkoumat autem, autobusem, na motorce nebo na kole. 52 prudkých zatáček vám zaručí stále nové výhledy mezi oblými kopci pohoří Nockberge, po kterých je pojmenován celý region.

Opravdový zážitek je návštěva nejstarší selské koupele v Rakousku v Karlbadu. Podle staré tradice tu provozují léčivé koupele v dřevěném žlabu. Voda se nahřeje pomocí horkých kamenů a uvolňují se z ní blahodárné minerální látky.  

4. Celoroční trail.

Trails Angels Nockberge Trail, Falkert Richtung Malnock

Nockberge-Trail

Nový trail v pohoří Nockberge je první celoroční trail v Rakousku, který si můžete rezervovat online. V létě se dá krok za krokem objevovat jako pěší trasa a v zimě se z něj náhle stává několikadenní lyžařský okruh. Trasa vede nádhernou přírodou přes horské hřebeny a vrcholy pohoří Nockberge. V létě je rozdělená do pěti a v zimě do čtyř celodenních etap.

S pomocí informačního a rezervačního centra Trail Angels si mohou pěší turisté individuálně a flexibilně naplánovat a rezervovat trasu (vybraná partnerská ubytování, převoz zavazadel a kyvadlová doprava, cestovní podklady). Informace: https://nockberge-trail.com

5. Taxi pro horská kola.

Weissensee Mountainbike Trail

Weissenseer Bergbahnen

K vybrané trase se dostanete lodí a sedačkovou lanovkou.  Posadíte se na horské kolo, připravit, pozor, teď: přímo od břehu nejvýše položeného jezera ke koupání v Evropě vede do okolních hor 13 tras pro horská kola různých úrovní obtížnosti s délkou přes 150 kilometrů. Ke zvolené trase pro horská kola můžete zamířit přímo z ubytování, nebo se rozhodnete pro lákavé zpestření vyjížďky u jezera Weissensee. Tím je taxi pro horská kola v podobě lodi a přívozu. S jeho pomocí si můžete zkrátit jízdu tam či zpátky, nebo si jednoduše vychutnáte pohodlnou cestu k výchozímu bodu své vyjížďky.

Parníky na Weissensee jsou ideální pro převoz kol. Lanovky u jezera mají dokonce k dispozici speciální konstrukci pro převoz horských kol, která jezdce i s kolem za pouhých 12 minut zaveze k Naggler Alm, zatímco si za jízdy užíváte nádherný výhled na okolní horské vrcholy. Jako vášniví bikeři si okolí Naggler Alm nemůžete nechat ujít. Nachází se tu jednak tři trasy na downhill o délce 3,5 kilometrů, ale i speciální parkurový areál pro horská kola. www.weissensee.com

6. Projdete pěšky tři země.

Nemusíte ujít hned všech 43 etap Alpsko-jadranské stezky (Alpe Adria Trail) od ledovce Großglockneru až k Hornímu Jadranu (750 kilometrů) – začít se dá i pozvolna. Na této dálkové stezce vedoucí přes Korutany, Itálii a Slovinsko jde především o požitky. Při organizaci cesty (ubytování, převoz zavazadel, tipy na restaurace) vám proto pomůže rezervační centrum Alpe Adria Trail. Informace: http://alpe-adria-trail.com

7. Ledovcový treking na ledovci Pasterze vás příjemně osvěží .

NPHT Gletschertrekking Pasterze

S mačkami, bederním pásem a lanem se vydáte rozeklaným ledovcem na úpatí nejvyššího rakouského vrcholu Großglockner. Túru, která vás nepřestane bavit, povede certifikovaný horský vůdce (od června do září).

8. Upečte si vlastní chléb.

Sam_Strauss_Kärnten_Werbung
Brot backen im Lesachtal

Sam_Strauss_Kärnten_Werbung
Brot backen im Lesachtal

Wolfgang Hummer; Slow Food Travel Alpe Adria Kärnten
Slow Food Kärnten - Käse machen

Wolfgang Hummer; Slow Food Travel Alpe Adria Kärnten
Slow Food Kärnten - Milch

Korutany jsou celosvětově první destinací Slow Food Travel. Regionální, sezónní a tradiční kuchyně tu má výsadní postavení. Místní obyvatelé i hosté proto mají příležitost nakouknout nadšeným řemeslníkům při výrobě potravin přes rameno nebo sami přiložit ruku k dílu, pokud budou chtít. Nabídka sahá od kurzů pečení chleba a zpracování senného mléka až po vaření piva a ochutnávky bylinek. 

9. Otestujte si od srpna novou trasu pro horská kola v Bad Kleinkirchheimu.

Nockbike Region Bad Kleinkirchheim

Je to jen jeden z mnoha příkladů atraktivních trailů, které protínají celé Korutany. Bikeři mají v nejjižnější spolkové zemi Rakouska k dispozici neuvěřitelných 3000 kilometrů oficiálních tras pro horská kola. Čím je výjimečný trail v Bad Kleinkirchheimu? Po svém dokončení v létě 2019 bude trasa měřit 15,9 kilometrů a je tedy ještě delší než dosavadní nejdelší Flow Country Trail na vrcholu Petzen, který se rovněž nachází v Korutanech. Informace k jízdě na horských kolech v Korutanech: cyklo.korutany.com

Affenberg
Region Villach
Affenberg/Landskron

10. Navštivte 100 pamětihodností a výletních cílů zdarma:

muzea, horské dráhy, zážitkové koupele, jízdu lodí, panoramatické silnice, nabídku volnočasových a zážitkových aktivit. Umožní vám to karta Kärnten Card. Platí od 5. dubna do 27. října 2019 a stojí od 41 euro (dospělí) nebo 21 euro (děti) na týden. Přesný přehled výletních míst najdete na www.kaerntencard.at.

Dnešní počasí, 11. December 2019

To enhance your user experience, we have implemented cookies on this website. By using our site, you agree to our use of cookies. Further details can be found in our Data Privacy Policy