Dálková turistická trasa: Alpe-Adria-Trail Od Grossglockneru až k moři

Alpe-Adria-Trail je 750 km dlouhá, po celé své délce perfektně značená a z přírodního hlediska úchvatná přeshraniční trasa, která vede napříč třemi zeměmi: Rakouskem, Itálií a Slovinskem. Začíná na úpatí majestátního masivu Grossglockneru a končí až u Jaderského moře. Je to trasa plná krásných objevů a zážitků, střídají se na ní nejrůznější přírodní úkazy a scenérie. 

Pěší turisté se pohybují kolem vodopádů, horských potoků, jezer a řek až se konečně před nimi rozprostře nekonečná hladina azurově modrého moře. Během putování mohou pozorovat stále se měnící krajinu se specifickou faunou a flórou a plně vnímat kulturní rozdíly mezi jednotlivými zeměmi. Kdo by potřeboval pomoc při přípravě a realizaci svého putování, má možnost se obrátit na kompetentní pracovníky Objednacího centra Alpe-Adria-Trail, kteří každému zájemci připraví jeho individuální a na míru šitý plán cesty.

Od nejvyšší hory Rakouska Grossglockneru (3798 m n. m.) až k Jaderskému moři: 43 etap, z nichž každá měří průměrně 17 km, vede přes Korutany, Slovinsko a Furlansko-Julské Benátsko. Stále směrem na jih, s celkovým počtem 750 kilometrů! Po celou cestu doprovázejí poutníky mírné středomořské klima, mnoho hodin slunečního svitu a příjemné teploty. Vše, co je třeba vědět v souvislosti s putováním po dálkové trase Alpe-Adria-Trail, je uvedeno na informačních stanovištích, která jsou v podobě tří sloupků na podstavci umístěna v obcích, v nichž začínají/končí jednotlivé etapy.

Milovníci trekkingových túr se mohou poradit a objednat si svou túru jednak prostřednictvím telefonátu do Objednacího centra Alpe-Adria-Trail nebo kliknutím na webové stránky www.alpe-adria-trail.com . Zde pak mají možnost vybrat si z nejrůzněji koncipovaných balíčků anebo si nechají za pomoci kompetentních pracovníků sestavit dle svých potřeb a přání svou individuální trasu, včetně všech ostatních služeb. Alpe-Adria-Trail má již také své pevné místo v cestovatelské literatuře. Dva turističtí průvodci, kteří jsou k dostání v knihkupectvích v německy hovořících zemích, uvádějí cenné informace a tipy pro individuálně pojaté putování. Bezplatná internetová aplikace Alpe-Adria-Trail-App je ideálním pomocníkem při plánování túry z domova nebo jako průvodce na místě samotném. 

Alpe-Adria-Trail

YouTube Video

The content of YouTube Video would be displayed here. By loading YouTube Video, you accept privacy policy of YouTube Video.

Would you like to accept additional cookies and load external content automatically: open the cookie dialog.

Cesta je cíl

Geografickým cílem putování je rybářská vesnička Muggia, která leží jižně od starého habsburského přístavního města Terstu. Putování po dálkové trase Alpe-Adria-Trail se odvíjí zcela ve znamení vodního živlu, a sice ve všech jeho podobách: od ledovců, hučících vodopádů a horských řek s divokou vodou až po horské potoky a potůčky, široké říční toky, jezera s pitnou vodou a konečně – na konci celé cesty – nekonečnou hladinu Jaderského moře. Cesty nikdo budovat nemusel, ty zde byly od nepaměti. Nyní však byly poprvé v historii jako celek kartograficky zobrazeny. Kdo nechce absolvovat celou trasu, může si vybrat jen jednu nebo i více jednotlivých etap. V každém případě se však pěší turisté mohou spolehnout na to, že si na každé etapě budou připadat jako v rajské zahradě. Na cestách je budou provázet překrásné výhledy, nádherná proměnlivá příroda, majestátní horské vrcholy, okouzlující jezera s kříšťálově čistou vodou… až konečně stanou na břehu azurově modrého Jaderského moře.

Vydáváme se na cestu

Prvních osm etap vede slunným a idylickým korutanským údolím Mölltal. Toto putování je charakteristické jedinečnými panoramatickými výhledy na působivý horský svět s mohutnými třítisícovkami. Start celé dálkové trasy je na úpatí Pasterze, největšího rakouského ledovce, v srdci národního parku Vysoké Taury. Dále se pokračuje do korutanských obcí Heiligenblut a Großkirchheim. Zde je třeba se na chvíli zastavit u apriašských vodních mlýnů (Apriacher Stockmühlen), které patří k nejstarším a nejjednodušším typům vodních mlýnů na světě (lopatkové kolo umístěné na vertikálním hřídeli). Zdejší skanzen vypráví příběhy ze strastiplného života horských sedláků od 17. století až do doby před sto lety. Další zastávkou na trase by pak mohlo být středověké městečko Gmünd, jemuž se říká město umělců. 

K nejkrásnějším oblastem pro pěší turistiku v Korutanech patří Millstättské Alpy. Jejich půvab tkví v oblých tvarech kopců a v okouzlujícím pohledu shora dolů na Millstättské jezero, druhé největší v Korutanech, které se rozlévá v jejich lůně. Znamená to, že se poutníci již dostali na etapy označenými čísly 15 a 16 a tímto do oblasti měkce zvlněných kopců v Biosférickém parku Nockberge. Zde se také rozkládá známá lázeňská obec a lyžařské středisko Bad Kleinkirchheim. Cesta pak pokračuje do obce Arriach, která představuje samotný geografický střed Korutan. Tato obec je výchozím místem etapy, která vede na Gerlitzen Alpe nad Ossiašským jezerem. Poté, co se poutníci na chvíli zasnili při krásném pohledu dolů na Ossiašské jezero, se vydávají na poslední etapu na území Korutan. Tato je zavede z obce Velden u Wörtherského jezera na výšinu Baumgartnerhöhe, odkud se otevírá nádherný pohled na Faakerské jezero a na celé Korutany. Krátce před cílem se ještě dostanou k troskám hradu Finkenstein. Zde si prohlédnou působivou divadelní a koncertní arénu uprostřed hradní zříceniny, která se proslavila jak svými kulturními pořady, tak i naprosto úchvatnými západy slunce.

_c_FranzGERDL_AAT-Gerlitzen.jpg

Gerlitzen Alpe

Slovinská setkání

Na dalších etapách dálkové trasy Alpe-Adria-Trail opouští turisté Rakousko, dostávají se na území Slovinska a zakrátko pak doputují do Kranjske Gory, dějiště Světového poháru v alpském lyžování. Odtud pokračuje cesta výhradně podél toku řeky Soča (italsky Isonzo), napříč národním parkem Triglav, jediným svého druhu ve Slovinsku, který se rozkládá v srdci tajemně krásných Julských Alp. S trochou štěstí je možné se zde setkat s volně žijící zvěří, k jejimž zástupcům patří například krásné exempláře kozorožců, kamzíků, jelenů evropských nebo tetřevů. Trasa putování pak vede přes Vršič, nejvýše položený průsmyk ve Slovinsku a dále do obce Bovec, oblíbené metropole sjezdařů na divoké vodě a také sjezdařů na lyžích, neboť Bovec je i nejvýše položenou lyžařskou oblastí ve Slovinsku. Zde je člověk obklopen zcela nedotčenou přírodou údolí řeky Soča, plným právem oceněnou cenou „EDEN-Award 2008“. Tato oblast je rovněž součástí národního parku. Je to skutečný přírodní klenot s mnoha přírodními pozoruhodnostmi, jako jsou vodopády, jeskyně a odlehlá říční údolí. Nakonec se pěší turisté dostávají do Kobaridu a Tolminu, historických míst, kde se během první světové války sváděly urputné boje.

 

Za svou divoce romantickou krásu vděčí údolí především tyrkysově modré vodě divoké řeky, která pramení v krasové oblasti nedaleko půvabné vesničky Trenta na severozápadě Slovinska. Skutečný ráj pro sportovce na divoké vodě a rybáře, kteří sem jezdí na lov vzácného a také pořádně velkého pstruha mramorového z čeledi lososovitých. Cesta pak pokračuje stále podél toku Soči, stále směrem na jih. A čím jižněji, tím více se proměňuje i krajina. Drsné rysy změknou a kraj nyní získává půvabnou líbeznou podobu s měkce zvlněnými kopci s mnoha vinohrady. Na okraji západního Slovinska protíná trasa oblast Goriška Brda, kde je už po staletí hluboce zakořeněna tradice pěstování vinné révy a výroby vína. Jedinečná poloha této vysočiny přispívá k tomu, že se zdejším vínům daří. Mnohá z nich získávají nejvyšší ocenění i na mezinárodních vinařských soutěžích. Úplně poslední úsek putování vede krasovou krajnou s bujnou vegetací. To už se poutníci dostávají do blízkosti Terstu. Zde se jednoznačně vyplatí navštívit místo světového věhlasu, které leží východně od přístavního města. Je to historické šlechtické sídlo Lipica, podle něhož získali své jméno koně plemene lipicánů. Již v roce 1580 zde byl arcivévodou Karlem II. založen hřebčinec a jezdecké sportovní centrum.

Aussicht auf die Goriška Brda die „Slowenische Toskana“

Goriška Brda

Šplouchání vlnek Jaderského moře na doslech

Ve vinohradnické oblasti Collio se trasa poprvé dostává na italskou půdu, kde poutníky okamžitě ovane typická středomořská atmosféra. Prvním místem, kde je potřeba se na chvíli zastavit je historické městečko Cividale del Friuli ležící v provincii Udine. Původně keltské sídliště povýšil římský císař Julius Caesar na město. Od června 2011 patří hlavní město prvního langobardského vévodství ke světovému kulturnímu dědictví UNESCO. Vše je zde ve znamení příjemného životního stylu, lehkosti bytí a kulinářských požitků. Kdo se vydá na tento úsek putování, ten by měl mít s sebou v batohu i dobrého gastronomického průvodce. V každém případě se doporučuje návštěva některého z místních vyhlášených vinařství, která se proslavila špičkovou kvalitou svých vín. Však se take již přes 40 let pravidelně a přísně kontrolují. Nejvýznamnějším místem nádherné vinohradnické oblasti Collio je bezesporu Cormòns, překrásné městečko v habsburském stylu. Za návštěvu stojí jak místní kostely, tak i četné vinné sklípky s nabídkami vynikajících regionálních vín. 

 

Příštím cílem je vápencová krasová náhorní plošina, která se před 30 miliony lety vyzdvihla z hlubin moře. V této drsné leč fascinující krajině obvykle vane zde dosti silný nárazový vítr bóra. Odtud pak trasa putování vede přímo k moři, do přímořské rekreační vesničky Duino, kde německý básník Rainer Maria Rilke napsal své slavné Elegie z Duina (Duineser Elegien). Následuje posledních pár kilometrů a už se objevuje cíl cesty – idylické přístavní městečko Muggia. Městečko jako malované, prodchnuté vlivem benátské kultury. Vzduchem se nese vytrvalý klapot lodních stěžňů, pleskání plachet ve větru, pestrá změť lidských hlasů a tisíce vůní pokrmů mediteránní kuchyně. Člověk jde po čichu, který jej neomylně zavede do některé z pitoreskních restaurací, kde se podávají samé plody moře. Navýsost spokojený a dobře nasycený člověk se pak nechává unášet pohádkově krásným pohledem na Terstský záliv, který se zlatavě třpytí ve slunečních paprscích. Srdcem přístavního města, až do roku 1918 jediného mořského přístavu Rakouska, je Piazza dell’Unità d’Italia (Náměstí italské jednoty). Toto pravoúhlé náměstí, které z jedné strany hraničí s mořem, lemují ze tří stran okázalé neoklasicistní stavby.

Zkrácená varianta: Okruh třemi zeměmi.

Blick auf den Alpe Adria Trail

Faaker See

Komu by se zdálo, že 750 kilometrů pochodu je přece jen pořádná dávka, ten si může vyzkoušet zkrácenou verzi, která přesto vede všemi třemi zeměmi. Okruh zahrnuje celkem šest celodenních etap v celkové délce 130 km. Trasa vede přes Korutany, Furlansko-Julské Benátsko a Slovinsko. Start cesty je v Korutanech na výšině Baumgartner Höhe u Faakerského jezera, trasa pak dále vede až do obce s termálními lázněmi Warmbad Villach a přes přírodní park Dobratsch do obcí Nötsch a Feistritz. V Itálii pak sleduje údolí Val Canale a posléze se dostává do obce Valbruna a města nákupů Tarvisia. 

Po návštěvě známého poutního místa Monte Santo di Lussari vede trasa dále do obce Laghi di Fusine a podél úpatí hory Mangart, jednoho z nejvyšších vrcholků Julských Alp. Pak již poutníci stoupají do vyhlášeného slovinského zimního střediska Planica. Známé je především svými můstky pro skoky a lety na lyžích. Dále pak pokračují do střediska zimních sportů Kranjska Gora a odtud šupito presto zase zpátky do výchozího místa na území Korutan.

Talk to an expert:

Alpe-Adria Trail Booking Centre Carinthia
Telephone +43 4782 93093
info@alpe-adria-trail.com
alpe-adria-trail.com/en

Dnešní počasí, 19. April 2024